USTAWIENIA HELLINGEROWSKIE


I. Warsztaty i seminaria hellingerowskie

II. UGOR- Ustawieniowa Grupa Osobistego Rozwoju

III. Zapach kobiety - Grupa Rozwoju Osobistego dla Kobiet

IV. GROM - Grupa Rozwoju Osobistego dla Mężczyzn

V. Uzależnienia" (alkoholizm, narkomania, uzależnienie od internetu, papierosów lub pracy, seksoholizm i inne)

VI. Warsztaty „Praca, twórczość, biznes”

VII. Ustawienia Systemowe Berta Hellingera

VIII. Ewa Renata Cyzman-Bany
I. Warsztaty i seminaria hellingerowskie

Cuda szyte na miarę czyli zwykły-niezwykły warsztat ustawień Berta Hellingera

10-11 lipca 2010 Warszawa (sobota-niedziela, ul.Lewandów 70a, od 9.00 do wieczora)
23-24 lipca 2010 Zielona Góra (piątek-sobota)
07-08 sierpnia 2010 Warszawa (sobota-niedziela, ul.Lewandów 70a, od 9.00 do wieczora)
22 sierpnia 2010 Gdynia (niedziela, od 9.00 do wieczora )
28-29 sierpnia 2010 Toronto
04-05 września 2010 Toronto
11-12 września 2010 Warszawa (sobota-niedziela, ul.Lewandów 70a, od 9.00 do wieczora)
18 września 2010 Sopot (sobota)
24-25 września 2010 Zielona Góra (piątek-sobota)
26 września 2010 Wrocław (niedziela)


„Tematyka bez ograniczeń. Poprowadzę na nich pełne ustawienia systemowe, aby rozwiązać konkretne problemy uczestników. Najczęściej zgłaszane sprawy dotyczą problemów relacyjnych i rodzinnych (trudne relacje z partnerami, rodzicami, teściami, dziećmi lub rodzeństwem, kłopoty z miłością w parach lub z dobraniem się w związek, problemy z kontaktem z dziećmi po rozwodzie, przemoc w rodzinie, ostre kryzysy i konflikty - ze sprawami w sądzie włącznie), zdrowia własnego i dzieci (różne choroby z rakiem i chorobami psychicznymi włącznie, depresje, bezpłodność osoby lub pary, poronienia, bulimia i anoreksja) oraz kłopotów wychowawczych (agresja dzieci, złe towarzystwo, narkomania, kłopoty z nauką i inne szkolne). Inne problemy np.: kłopot z podziałem majątku, alimentami, sprzedażą lub kupnem domu, mieszkania też bywają przedmiotem ustawień i warto podkreślić ich dużą skuteczność (nawet, gdy sprawa jest w sądzie). Sprawy związane z kłopotami z pracą i w pracy, z pieniędzmi, prowadzeniem firm, kreatywnością, wiecznym pisaniem prac magisterskich - prowadzę na warsztatach „Praca, twórczość, biznes”, choć można również zgłosić się z problemem tego typu na zwykły warsztat ustawień systemowych.”
Ewa Cyzman-Bany

Możliwe jest uczestnictwo jako obserwator, dla tych, którzy chcą poznać metodę ustawień, doświadczyć stania w roli reprezentanta członków rodzin osób ustawiających i dla tych, którzy nie czują jeszcze gotowości by zdecydować się na ustawienie własne.

Koszt uczestnictwa:
Warszawa: 300 zł pełne ustawienie/cały warsztat jednodniowy lub dwudniowy,
120 zł obserwator/1 dzień warsztatu (2 dni warsztatu 180 zł).
Gdynia, Wrocław, Zielona Góra: 330 zł pełne ustawienie/cały warsztat jednodniowy lub dwudniowy,
135 zł obserwator/1 dzień warsztatu (2 dni warsztatu 180 zł).

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, obowiązują zadatki.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946

Tygodniowy warsztat Ustawień Systemowych metodą Berta Hellingera

12-18 lipca 2010w Fijałkowie koło Przasnysza

„Z każdym z Uczestników będę pracować nad zgłoszonymi przez niego problemami bez żadnych ograniczeń tematycznych. Tygodniowy warsztat jest bardzo dobrą okazją do zajęcia się sprawami szczególnie trudnymi (chronicznymi lub obrosłymi traumami), które są mocno ugruntowane w życiu osobistym i/lub rodziny (np. uzależnienia, bieda, depresje, konkretny typ niepowodzeń życiowych, kłopoty w związkach i relacjach, choroby dziedziczne lub często w rodzinie występujące, ale też anoreksja, bulimia, poronienia, straty, długi). W czasie takiego warsztatu każdy z Uczestników ma parę własnych Ustawień, z których każde daje szansę dotarcia do kolejnej warstwy uwarunkowań podstawowego dla niego problemu tworząc swoistego rodzaju ścieżkę do rozwiązania. Wiele osobistych korzyści przynosi też bycie reprezentantem w Ustawieniach innych Uczestników. Czasami taka reprezentacja staje się szczególnym prezentem. Poza rozwiązywaniem konkretnych problemów dochodzą też korzyści ogólnorozwojowe: zmiana optyki, przypływ sił, spokoju i radości życia. Dla mnie jednym ze szczególnych uroków tej pracy jest to, że ludzie pięknieją a ja lubię na to patrzeć.

Fijałkowo znam i lubię od lat. Samo miejsce dzięki gospodarzom - Markowi i Gosi Zbyszyńskim jest pełne uroku, dookoła stawy, lasy a dodatkowo w pobliżu dostępne konie i zaprzyjaźniony aeroklub. Po zajęciach można po prostu odpocząć albo nawet polatać na paralotni lub skoczyć ze spadochronem, wieczorami posiedzieć przy ognisku. Marek zrobił też małą drewnianą saunę na podwórku.”
Ewa R. Cyzman-Bany

Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Koszt zakwaterowania 210 zł, przepyszne, domowe i od lat przez nas doceniane wyżywienie można wykupić na miejscu, za co zapłacicie 35 zł dziennie (jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich).

Cena warsztatu: 1050 zł, dla tych, którzy zdecydują się do 4 lipca 900 zł.
Byli i obecnie UGOROWICZE, dla Was wakacyjny prezent od Ewy, za Uczestnictwo zapłacicie 525 zł.
Jeśli ktoś chce przyjechać tylko na część warsztatu, cena jest do indywidualnego ustalenia, ale Ewa prosi o jak najszybszy kontakt.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, obowiązują zadatki.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946

Warsztat „W Poszukiwaniu Miłości”

29 lipca-01 sierpnia 2010 Bajkowa Zagroda w Łąkach koło Radzymina (okolice Warszawy)

Dużo o miłości, o tym od czego zależy, spotkania z przeszłością, otwieranie się na przyszłość. Będziemy pracować z kobiecym i męskim, seksualnością, uwikłaniami karmicznymi i dookreślaniem własnych kompetencji i granic. Uczestnicy będą też mieli możliwość pracy z problemami swoich dzieci (z chorobami włącznie), własnym macierzyństwem i ojcostwem oraz związkami z Rodzicami. Do pracy nad relacją pary Ewa nie potrzebuje obecności obojga, tak, że nie musicie ciągnąć na siłę na warsztat partnera zapierającego się zadnimi łapami. Można pracować z połówką pary a jakikolwiek przymus w tych sprawach nie ma sensu.

Poza klasycznymi Ustawieniami będą medytacje, prace systemowe w wizualizacji oraz wykłady. Będziemy docierać do przyczyn problemów zmieniając skrypty, rozwiązując traumy i usuwając przeszkody na drodze do miłości. Damy też miejsce na omówienie oraz rozwiązanie problemów relacyjnych związków istniejących i byłych. Szczególnie polecamy „mężczyznom po przejściach i kobietom z przeszłością” , którzy w kolejnym związku próbują ułożyć sobie życie oraz singlom mniej lub bardziej uporczywym. Bardzo cenne i uzdrawiające doświadczenie dla osób, które są w trakcie rozwodu (zwłaszcza jeśli mają dzieci z tego związku) oraz dla tych, którzy próbują się zejść po kryzysach.

DLA TYCH, KTÓRZY JUZ UCZESTNICZYLI W CYKLU, to możliwość by popracować nad kolejnymi warstwami i innymi aspektami ich trudności w związkach.

Warsztat odbędzie się w Warszawie, an ul.Lewandów 70a.

Cena:450 zł Uczestnicy, których Ustawienia będą poprowadzone.
Dla par zniżka- w sumie płacą 700 zł
90 zł/ piątek, 120 zł /sobota, 120 zł / niedziela – dla osób, które pragną pozostać jedynie Obserwatorami (w sumie 330 zł)

UGOROWICZE – BYLI I OBECNI : 165 zł cena dla UGORowiczów, którzy chcą być Obserwatorami, 300 zł pełne Uczestnictwo z praca własną.

Warsztat będzie odbywał w „Bajkowej Zagrodzie” , w Łąkach, koło Radzymina (35 km od Warszawy). Można dojeżdżać codziennie na warsztat, lub też pozostać na miejscu, uczestnicząc w wieczornych spotkaniach integracyjnych przy ognisku i kominku.
Zakwaterowanie i wyżywienie- szczegóły kosztów podamy zainteresowanym.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, obowiązują zadatki.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946

Warsztat w Nowym Kawkowie koło Olsztyna

15-21 sierpnia 2010

Na chwilę obecną, warsztat bez tytułu, ale jak to zwykle bywa pewnie objawi się na miejscu. Ewa pracuje zgodnie z tym, co niesie grupa i jakie potrzeby mają poszczególne osoby uczestniczące w niej.

Można więc przyjechać z dowolną sprawą lub problemem, kilkudniowy warsztat daje możliwość głębokiej pracy i dotknięcia najskrytszych warstw przyczyn niepowodzeń i trudności w życiu osobistym, zawodowym, partnerskim, czy też w przypadku trudności z dziećmi. Ustawienia systemowe służą całej Rodzinie, nawet gdy na warsztat przyjeżdża tylko jedna osoba. Zmieniają naszą widzenie siebie i bliskich, poprzez dotarcie do miejsc w duszy i Systemie, gdzie dotąd Miłość nie mogła płynąc swobodnie.

Szczegóły dotyczące wyżywienia, zakwaterowania i miejsca, gdzie będziemy pracować znajdziecie na stronie Ośrodka Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz” http://www.tuiteraz.eu/.

Cena warsztatu: 900 zł (plus koszty wyżywienia i zakwaterowania).
Byli i obecnie UGOROWICZE, dla Was wakacyjny prezent od Ewy, za Uczestnictwo zapłacicie 450 zł.
Jeśli ktoś chce przyjechać tylko na część warsztatu, cena jest do indywidualnego ustalenia, ale Ewa prosi o jak najszybszy kontakt.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, obowiązują zadatki.

Warsztaty tematyczne:

25 lipca 2010 Warszawa „Choroby i ból”

06 sierpnia 2010 Warszawa „Traumy”

13-15 sierpnia 2010 Warszawa „Trzy bramy życia: Poczęcie, W Brzuchu Matki, Narodziny”

Szczegóły podamy niebawem…

ZAPISY i INFORMACJE:II. UGOR- Ustawieniowa Grupa Osobistego Rozwoju

KOLEJNA GRUPA WARSZAWSKA i SOPOCKA ZACZNIE PRACE WE WRZEŚNIU 2010 ROKU, JUŻ TERAZ CHĘTNI MOGĄ ZAPISAĆ SIĘ NA LISTĘ.

UGOR - I stopień wtajemniczenia:

„dla osób zainteresowanych zwiększeniem swojej siły życiowej, odwagi, odpowiedzialności, szczęścia, samodzielności w rozwiązywaniu problemów, zdrowieniem fizycznym i duchowym, otwieraniem się na życie, rozszerzeniem horyzontów.  Będziemy zajmowali się traumami (od okołoporodowych zaczynając), stosunkiem do życia i śmierci, przeszłości i przyszłości, relacjami z Rodziną i światem (i Polską - też).
Pracujemy bardzo intensywnie, zadaje prace domowe, uczę samodzielności w rozwiązywaniu problemów i dogadywaniu się z własnym życiem (czytaniu tego, co do nas mówi). Uczestnictwo w UGORze zmienia, dodaje energii i sił, uzdrawia, poprawia relacje z ludźmi i powodzenie w życiu a nawet uszczęśliwia (co wyraźnie widać po Uczestnikach wcześniejszych edycji).
Poza Ustawieniami będą ceremonie, medytacje, ćwiczenia rozmaite, prace w wizualizacji i prace domowe. Uczymy się czytania znaków, które życie nam daje, rozpoznawania dynamik stojących za powtarzającymi się procesami i rozwiązywania na poziomie mentalnym problemów, które za nimi stoją. Udział w grupie uzdrawia, wpływa na smakowitość życia, pomaga ułożyć relacje z najbliższymi, wzmacnia wewnętrznie, czyni człowieka szczęśliwszym i... poprawia urodę.”

Ewa Cyzman-Bany

Oferta jest skierowana wyłącznie do osób, które już uczestniczyły w warsztatach i seminariach prowadzonych przez Ewę Cyzman-Bany. Osoby, które nie brały do tej pory udziału w takich zajęciach mogą to jeszcze "nadrobić" zapisując się na któryś z warsztatów (pełna oferta dostępna na www.u-zrodla.pl , na podstronie Ustawienia hellingerowskie).
Aby zajęcia ruszyły musi się zebrać grupa minimum 12 osobowa, poniżej podajemy wstępnie proponowane terminy na pierwsze trzy miesiące, pozostałe przedstawimy niebawem. Gdy zbierze się wymagana liczba Uczestników, potwierdzimy daty spotkań.
UWAGA: dla Uczestników UGOR-u 50% zniżki za udział w charakterze obserwatora w warsztatach tematycznych i seminariach prowadzonych przez Ewę.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946

Warszawska grupa będzie pracowała co dwa tygodnie, na ogół w środy, w godzinach od 17:00 do 22:00. Koszt pięciomiesięcznego Ugoru w Warszawie wynosi 1300 zł bez względu na ewentualne nieobecności na poszczególnych zajęciach. Jest możliwość płacenia w ratach po podpisaniu umowy, o opłaceniu całego cyklu (5 x 260 zł). Warsztaty będą się odbywać na Bobrowskiego 4 m 31.

Spotkania grupy w Gdyni/lub Sopocie odbywać się będą na ogół w piątki, od 17.00 do około 22.00. Koszt pięciomiesięcznego Ugoru w Gdyni wynosi 1500 zł bez względu na ewentualne nieobecności na poszczególnych zajęciach. Jest możliwość płacenia w ratach po podpisaniu umowy, o opłaceniu całego cyklu (5 x 300 zł). Aby zajęcia ruszyły musi się zebrać grupa minimum 12 osobowa.

UGOR II stopień wtajemniczenia:

dla osób, które rozpoczęły swoją pracę kilka miesięcy temu na Ugorze pierwszego stopnia, uczestniczą już w grupach i pragną kontynuować drogę poznania siebie poprzez pogłębioną pracę systemową, rozpoznawanie kolejnych procesów, determinujących różne sfery życia oraz stosunku do siebie, bliskich i otaczającego świata.

Wiecie już czym jest praca z Ewą, niejednym nas jeszcze zaskoczy, zadziwi, zaciekawi i obiecuje, że znów nie będzie łatwo. Zajęcia planujemy od lutego 2010 roku, jeśli zbierze się grupa chętnych osób, które do tej pory pracowały na Ugorze pierwszego stopnia, w obecnej i poprzednich edycjach grupy. Poprzednie zainteresowane grupy spotykały się do czwartego poziomu „wtajemniczenia”. Jeśli któraś z poprzednich grup chce wznowić spotkania (dotyczy osób, które skończyły Ugor II), dajcie znać, zgłosimy to Ewie i może uda się wykroić jakieś terminy do warsztatowania.

Warszawska grupa będzie pracowała co dwa tygodnie, na ogół w poniedziałki, w godzinach od 17:00 do 22:00. Koszt pięciomiesięcznego Ugoru w Warszawie wynosi 1300 zł bez względu na ewentualne nieobecności na poszczególnych zajęciach. Jest możliwość płacenia w ratach po podpisaniu umowy, o opłaceniu całego cyklu (5 x 260 zł). Warsztaty będą się odbywać na Bobrowskiego 4 m 31.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946III. Zapach kobiety - Grupa Rozwoju Osobistego dla KobietSpotkanie z Kobiecością bez unikania nawet jej najtrudniejszych aspektów, tarzanie się w Kobiecości, porządkowanie w rodzinie i polu mentalnym tego co Kobiece, powrót do własnej siły i wdzięku, odszukiwanie radości z bycia matką i Kobietą swojego mężczyzny (jeśli się gdzieś zawieruszyła), spotkania z ciałem, urodą i tym, co w nas twórcze. Dla Kobiet, które pragną kwitnąć jeszcze bardziej pachnąco, dla Kobiet, które, pragną otworzyć swe pąki, w poczuciu, ze ich kobiecość jeszcze nie ujrzała promieni słońca..
Dla Kobiet, które miały wielu partnerów, czują ciężar z tym związany i pokiereszowanie wewnętrzne, które nie pozwala im wejść w kolejny związek, dystansując i tłumiąc wewnętrznie.
Dla Kobiet, które w kolejnych związkach powtarzają stare wzorce i dla tych, które są odwiecznymi singlami..
Dla Kobiet, które borykają się z bezpłodnością, poronieniami, mają za sobą trudne ciąże, problemy hormonalne i zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Poprzez pracę w Ustawieniach, medytacje i wizualizacje, w pięciu spotkaniowym cyklu, możliwe jest dotarcie do źródeł problemów na wielu poziomach i w szerszym aspekcie obszarów związanych z Kobiecością.
Zajęcia będą odbywać się w Warszawie na ul.Bobrowskiego 4 m 31 (Ochota.) od 17.00 do 21.30.
Koszt 630 zł (bez względu na ewentualną nieobecność). Możliwe jest zapłacenie w trzech ratach po podpisaniu umowy o zapłaceniu za cały cykl. W zajęciach mogą wziąć udział obserwatorzy, koszt 90 zł/ 1 dzień warsztatu.
Aby zajęcia ruszyły, musi zebrać się grupa minimum 7 osobowa. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy.

ZAPISY:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946IV. GROM - Grupa Rozwoju Osobistego dla Mężczyzn

Ten cykl to pięciowarsztatowe spotkanie z męskością poświęcone: męskości jako takiej, ojcostwu (w obydwu kierunkach, czyli relacje z ojcami i dziećmi), relacjom z linią męską i płynącemu stamtąd zasilaniu do ustania w życiu jako mężczyzna. Udział w cyklu może wiele pomóc mężczyznom życiowo osłabionym: alkoholikom, ukochanym synom swoich matek, nieudacznikom życiowym, pechowcom, ojcom, którzy w związku z trudnymi relacjami z byłymi partnerkami nie mają dostępu do swoich dzieci itp.. Ustawienia rozwiązują wiele konfliktów on-line, nawet bez uczestnictwa drugiej strony w zajęciach. Można dotrzeć do przyczyn konfliktu i rozwiązać go inaczej, na płaszczyźnie duchowej, co uwalnia konkretną relację od jego kontynuowania. Działa natychmiast. Skutkuje nawet przy sprawach w sądzie.
Prowadzenie takiego cyklu, wydawać by się mogło to szczyt bezczelności z mojej strony - zważywszy, że jestem kobietą. Nie mogę ani dawać męskości, ani jej uczyć, bo nią nie dysponuję. Ci, którzy brali już udział w prowadzonych przeze mnie warsztatach hellingerowskich - wiedzą, że moja rola jest rolą „mistrza ceremonii”. Pracuję w polu mentalnym (duszy rodziny) Ustawiającego i stamtąd pochodzi siła - nie ode mnie. Grupę poprowadzę z sympatii do męskiego i na prośbę tych mężczyzn, którzy mnie do tego namawiali.” Ewa Cyzman- Bany
Pracujemy na ul.Bobrowskiego 4 m 31 w Warszawie (Ochota) od 17.00 do około 21.30.
Koszt 630 zł (bez względu na ewentualną nieobecność). Możliwe jest zapłacenie w trzech ratach po podpisaniu umowy o zapłaceniu za cały cykl. Obserwator 90 zł/ 1 dzień warsztatu.

Aby zajęcia ruszyły musi się zebrać grupa minimum 10 osobowa chętnych.
ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl , 605 746 946


V. Uzależnienia (alkoholizm, narkomania, uzależnienie od internetu, papierosów lub pracy, seksoholizm i inne)

Otwieramy kolejny nabór do grupy. Jak zbierze się grupa minimum 7 osobowa zostaną ustalone terminy spotkań.

Grupa dla uzależnionych i ich bliskich (nie wymagam zachowania abstynencji, ale na zajęcia trzeba się stawiać w stanie, który pozwala aktywnie w nich uczestniczyć) oraz osób, które pracują z osobami uzależnionymi. Pracujemy przez trzy miesiące (5 spotkań) w cyklu środowych warsztatów popołudniowo-wieczornych, opartych oczywiście o Ustawienia hellingerowskie. Ewa Renata Cyzman-Bany przez trzy lata prowadziła ośrodek MONAR-u w Ostrołęce, wielokrotnie prowadziła warsztaty Ustawień Systemowych o tematyce uzależnień, pracując między innymi z osobami, które borykały się często z niejednym uzależnieniem w swoim życiu.
Cena – 630 złotych, dla bliskich, którzy chcieli by współtowarzyszyć - 50% zniżki (istnieje możliwość płacenia za cykl w ratach 3 x 210 złotych). Obserwator 90 zł/ 1 dzień warsztatu.
Pracujemy na ul. Bobrowskiego 4 m 31 w Warszawie (Ochota) od 17.00 do 21.30. Aby zajęcia ruszyły musi się zebrać grupa minimum 7 osobowa.

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl , 605 746 946


VI. Praca, twórczość, biznes

„Zapraszam ludzi z problemami z pracą i w pracy dotyczącymi własnego funkcjonowania lub relacji z innymi (współpracownikami, szefami, wspólnikami itp.), tych, którzy mają kłopot ze znalezieniem lub utrzymaniem pracy, zarabianiem pieniędzy, właścicieli firm, którzy mają powtarzające się problemy z biznesem oraz twórców w kryzysach (bez względu na ich przyczyny i zakres).
Wielokrotnie sabotujemy własne działania, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, co nami faktycznie kieruje. Możemy w realu obserwować skutki przykrego rozminięcia założeń i efektów, noszącego czasami znamiona spisku ("wszystko sprzysięgło się przeciwko mnie"). Ustawienia działają błyskawicznie pokazując przyczyny problemów i przynosząc rozwiązania. Jeśli konflikt dotyczy wielu osób - wystarczy obecność jednej z nich.”

Ewa Cyzman-Bany

Zajęcia odbędą się na ul.Bobrowskiego 4 m 31, od 17.00 do 22.00.
Ustawienie kosztuje 300 zł, cena dla Obserwatorów – 120 zł za 1 dzień warsztatu.


ZAPISY:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946


VII. Ustawienia Systemowe Berta Hellingera

to stworzona przez Berta Hellingera metoda pracy nad relacjami z innymi ludźmi (a zwłaszcza Rodziną), własnym rozwojem, związkami, motywacjami i konfliktami wewnętrznymi - pozwalająca szybko dotrzeć do przyczyn uwikłań.

Wiele pytań typu: "dlaczego zawsze tak mi się przydarza?" znajduje w Ustawieniach Rodzinnych swoją odpowiedź. Przejęte poczucia winy, uczucia i losy ("przez całe życie towarzyszy mi smutek", "pieniądze mnie parzą", "kobiety w mojej Rodzinie chorują na raka") są związane z naszą głęboką, choć najczęściej - nieuświadomioną miłością do naszej Rodziny. Ustawienia pokazują te energetyczne, podświadome powiązania dając możliwość załatwienia wielu spraw, które do tej pory uważaliśmy za stracone. Bert Hellinger po kilkudziesięciu latach doświadczeń stworzył metodę psychoterapii, zwaną Konstelacjami lub Ustawieniami Rodzinnymi, zdobywającą teraz Europę i świat, której istotą jest terapeutyczny wpływ Prawdy na człowieka. Dotarcie do tej Prawdy umożliwia Klientowi tzw. "wiedzące pole" - fenomen, którego Hellinger nawet nie stara się tłumaczyć. W "wiedzącym polu" ujawniają swoje oblicze relacje Klienta z ważnymi dla niego osobami, siły i sprawy niezałatwione, których stał się "zakładnikiem".

Co istotne - Hellinger udowadnia, że nasze losy kształtują wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości naszej Rodziny a sprawy niezałatwione dziedziczymy po przodkach tak, jak np.: kolor oczu.

W trakcie warsztatu różne nieuświadomione do tej pory motywy działania Klienta, jego charakterystycznych zachowań, klęsk życiowych, przyczyny poważnych chorób stają przed nim twarzą w twarz i to w zupełności wystarcza, bowiem Prawda poznana i okazana jest nam życzliwa, uwalnia nasze siły, przywraca godność i daje wpływ na sytuację w takim zakresie, w jakim jest to faktycznie możliwe.

Wiedzące Pole

To fenomen polegający na pozaświadomym dostępie obcych dla Klienta ludzi do prawdziwych uczuć i wiedzy reprezentowanych przez nich członków Rodziny Klienta. W czasie Ustawienia wybieramy spośród uczestników warsztatów Reprezentantów dla poszczególnych członków Rodziny Klienta oraz jego samego, tworząc w ten sposób przestrzenną mapę Rodziny (co jednocześnie stanowi mapę wewnętrznych konfliktów Klienta). Po ustawieniu Reprezentantów "mapa" zaczyna żyć i widać wyraźnie, że Reprezentanci stają się odbiornikami energii systemu rodzinnego Klienta uzyskując dostęp do uczuć reprezentowanych przez siebie ludzi. Energię systemu rodzinnego Hellinger nazywa "Duszą Rodziny". Rola Reprezentantów jest wobec niej służebna. W czasie Ustawienia Rzeczywistość ma wpływ na "mapę" a "mapa" na Rzeczywistość. Problemy manifestujące się w Ustawieniu ("mapie") i w nim rozwiązane dają potężny impuls w kierunku Rzeczywistości wdrażający zmiany, co przekłada się bezpośrednio na uzdrowienie relacji ciała. Zmieniają się Losy.

Literatura w języku polskim:

Bert Hellinger:

 • Rzeczy sedno. 66 terapii krótkoterminowych, przekład Zenon Mazurczak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2007
 • Porządki miłości, czyli być sobą i żyć swoim życiem, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Listy terapeutyczne, znaleźć to, co działa, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2004
 • Miłość szczęśliwa. Terapia par Berta Hellingera red. Johannes Neuhauser, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Dlaczego właśnie ja? Brzemię losu w chorobie nowotworowej. Warsztat dla chorych, bliskich i terapeutów, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska & Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2004
 • Daj i rząd dusz: Religia- psychoterapia- duszpasterstwo , przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Kos, Katowice 2006
 • O życiu. Sentencje, powiastki, słowa mocy i medytacje, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Sumienie miał czyste. Wykłady i opowieści, przełożył Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Miłość nad przepaścią. Ustawienia rodzinne z pacjentami chorymi na psychozę, Wydawnictwo Susum, Wrocław 2006
 • Praca nad rodziną. Metoda Berta Hellingera,Bert Hellinger, Gabriel ten Hovel przekład Aleksandra Ubertowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002
 • Porządki pomagania , przekład Barbara Wyczesany, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2008
 • Odchodzimy spełnieni. O miłości i śmierci. Przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2009
 • Szczęście, które pozostaje. Jak udają się związki. Przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2009

Inni autorzy:

 • Thomas Schaffer Dlaczego dusza choruje i co ją uzdrawia. Terapia rodzinna Berta Hellingera przekład Halina Weiger, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2002 Tą literaturę Ewa Cyzman-Bany poleca tym, którzy chcą poznać podstawy terapii Berta Hellingera.
 • Thomas Schaffer Gdy ciało daje znak. Ustawienia rodzinne drogą wyjścia z choroby, Wydawnictwo Susum, Wrocław 2006
 • Otto Brink Otwartość sprzymierzeńcem miłości. Rozmowy we dwoje i ustawienia rodzinne, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2005
 • Otto Brink Partnerskie reguły gry. Terapia systemowa według Berta Hellingera, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2004
 • Berthold Ulsamer "Bez korzeni nie ma skrzydeł. Terapia systemowa według Berta Hellingera, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2003
 • Berthold Ulsamer Reguły gry w związku, Studio Astropsychologii 2008
 • Berthold Ulsamer Techniki Ustawiania Rodzin, Studio Astropsychologii 2008
 • Gabriele i Ber Berthold Ulsamer Zasady życia w rodzinie, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003
 • Aleksandra Szewczyk Czerpiąc ze źródła,Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, Lublin 2002
 • Daan van Kampenhout Uzdrowienie przychodzi z zewnątrz. Szamanizm a ustawienia rodzinne, Wydawnictwo Kos, Katowice 2006
 • Ilse Kutschera Co się ze mną dzieje? Symptomy chorobowe a ustawienia rodzinne, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2006
 • Gunthard Weber (red.) Terapia systemowa Berta Hellingera przekład Barbara Romero, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004

Nagrania VHS I DVD:

 • "Zaufać duszy. Filozofia i sztuka ustawień rodzinnych. Warsztat w Warszawie 19-21.09.2003, ISI Ewa Foley, Warszawa 2004, 5 kaset VHS, 11,5 h
 • "Jak żyć i wzrastać w miłości" Warsztat dla par 20-21.11.2004, ISI Ewa Foley 2006, 3 płyty DVD


VIII. Ewa Renata Cyzman-Bany

"Od 1984 roku rozpoczęłam współpracę z Markiem Kotańskim i zajęłam się leczeniem narkomanów. Przez trzy lata prowadziłam ośrodek MONAR-u w Ostrołęce, którego pacjentami byli narkomani w wieku od 15-tu do 21 lat.

W tych latach byłam członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia "MONAR", członkiem Wojewódzkiego Zespołu d.s. Przeciwdziałania Patologii Społecznej w Ostrołęce, prowadziłam szkolenia dla nauczycieli, psychologów, radnych miejskich, wolontariuszy i kleryków. Występowałam też w sądach broniąc pacjentów oraz bywałam kuratorem społecznym podopiecznych.

Przez kolejne 4 lata pracowałam w słynnym w owych czasach a prowadzonym przez Marka Licińskiego ośrodku terapii systemowej "Saska Kępa" w Warszawie. Klientami ośrodka byli głównie pacjenci psychiatryczni, choć nie brakowało też rodzin w kryzysach życiowych. Mnogość doświadczeń wielka (w terapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i środowiskowej). Między innymi i takie doświadczenie, jak prowadzenie dwutygodniowego spływu kajakowego dla kilkunastu psychiatrycznych pacjentów, bez psychotropów za to z dwiema wolontariuszkami do pomocy. Jest co wspominać.

Przez siedem lat na podstawie umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - zajmowałam się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

Byłam licencjonowanym doradcą podatkowym. Mam w tej dziedzinie kilkunastoletnie doświadczenie. Zakładałam i ustawiałam organizacyjnie oraz podatkowo (w potocznym tych słów znaczeniu) setki firm, m.in. przeprowadzałam przekształcenia własnościowe, negocjowałam, reprezentowałam firmy w sporach, reanimowałam bankrutów, byłam też zarządcą i specjalistą od spraw nie-do-załatwienia.

Od ośmiu lat zajmuję się Ustawieniami Systemowymi (zwanymi także konstelacjami rodzinnymi). Prowadzę warsztaty Ustawień rodzinnych i organizacyjnych oraz ustawienia indywidualne metodą Berta Hellingera. Szkolę też innych w tym zakresie. Prowadzę superwizje dla psychologów, terapeutów, lekarzy, nauczycieli i pracowników socjalnych. Ponadto prowadzę seminaria i wykłady. W moim zderzeniu z Ustawieniami najwięcej mam do zawdzięczenia samemu Bertowi (któremu zawsze się kłaniam). Brałam udział w prowadzonych przez Niego warsztatach i wszystkich polskich superwizjach oraz krakowskim kursie mistrzowskim. Ponadto brałam udział w warsztatach innych wielkich w tej metodzie: Otto Brinka, Marii Senftleben-Gudrich, Victorii Schnabel, Jacoba Schneidera, Sieglindy Schneider, Gerharda Walpera, Joy Mane, Ilsy Kutschery oraz Polaków z Polski i z importu, których tu z nazwiska nie wymienię.

Prowadząc warsztat Ustawień Systemowych czuję się na właściwym miejscu. Za tym co robię stoję całą sobą. To co ma znaczenie w tej pracy i z czego czerpię - jest głęboko osobiste. Pracuję spokojnie, z dużą uwagą i życzliwością. Z szacunkiem do Klienta, jego Systemu i Sił, które tym rządzą.

Dla tych, dla których ta informacja jest ważna dodaję, że nie jestem psychologiem. Zawód wyuczony i wykonywany - "mądra baba".

Ewa Renata Cyzman-Bany


Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych i Edukacyjnych
„U ŹRÓDŁA”

00-735 Warszawa, ul. Iwicka 40 m. 29 (adres tylko do korespondencji)
Konto: Bank Millennium S.A. 00- 924 Warszawa ul.Kopernika 36
48 1160 2202 0000 0000 4553 3680