USTAWIENIA HELLINGEROWSKIE
Ewa Renata Cyzman-Bany


I. Zwykły-niezwykły warsztat ustawień Berta Hellingera

II. Warsztat "Twórczość, działanie i spełnienie" w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
11-15 sierpnia 2011

III. Intensywny warsztat Ustawień Systemowych „Kobiece i męskie” poświęcony pracy nad własną płciowością i jej źródłami

IV. Warsztat związkowy dla par i singli "W Poszukiwaniu Miłości"
27 września – 2 października 2011, Nowe Kawkowo

V. Ustawienia Systemowe Berta Hellingera

VI. Ewa Renata Cyzman-Bany
I. Zwykły-niezwykły warsztat ustawień Berta Hellingera.


06-07 sierpnia 2011 Warszawa (sobota - niedziela, od 9.00 do wieczora, w przypadku małej liczby chętnych warsztat będzie jednodniowy, ul. Lewandów 70a)
17 sierpnia Warszawa (środa, od 9.00 do wieczora, ul. Lewandów 70a)
20 sierpnia 2011 Gdańsk (niedziela, od 9.00 do wieczora, ul.Matejki 1/2a)
03-04 września 2011 Warszawa (sobota - niedziela, od 9.00 do wieczora, w przypadku małej liczby chętnych warsztat będzie jednodniowy, ul. Lewandów 70a)
09-10 września 2011 Zielona Góra (piątek od 16.00, sobota od 9.00 do wieczora, ul. Stokrotkowa 8)
22 września 2011 Warszawa (czwartek, od 9.00 do wieczora, ul. Lewandów 70a)
23-24 września 2011 Gdynia (piątek - sobota)
25 września 2011 Gdańsk (niedziela, od 9.00 do wieczora, ul.Matejki 1/2a)
27 września – 2 października 2011 Nowe Kawkowo koło Olsztyna (w tym czasie Ewa prowadzić warsztat związkowy, można się zapisać na Ustawienie i przyjechać na jeden dzień warsztatu)
08-09 października 2011 Warszawa (sobota - niedziela, od 9.00 do wieczora, w przypadku małej liczby chętnych warsztat będzie jednodniowy, ul. Lewandów 70a)

„Tematyka bez ograniczeń. Poprowadzę na nich pełne ustawienia systemowe, aby rozwiązać konkretne problemy uczestników. Najczęściej zgłaszane sprawy dotyczą problemów relacyjnych i rodzinnych (trudne relacje z partnerami, rodzicami, teściami, dziećmi lub rodzeństwem, kłopoty z miłością w parach lub z dobraniem się w związek, problemy z kontaktem z dziećmi po rozwodzie, przemoc w rodzinie, ostre kryzysy i konflikty – ze sprawami w sądzie włącznie), zdrowia własnego i dzieci (różne choroby z rakiem i chorobami psychicznymi włącznie, depresje, bezpłodność osoby lub pary, poronienia, bulimia i anoreksja) oraz kłopotów wychowawczych (agresja dzieci, złe towarzystwo, narkomania, kłopoty z nauką i inne szkolne). Inne problemy np.: kłopot z podziałem majątku, alimentami, sprzedażą lub kupnem domu, mieszkania też bywają przedmiotem ustawień i warto podkreślić ich dużą skuteczność (nawet, gdy sprawa jest w sądzie). Sprawy związane z kłopotami z pracą i w pracy, z pieniędzmi, prowadzeniem firm, kreatywnością, wiecznym pisaniem prac magisterskich – prowadzę na warsztatach „Praca, twórczość, biznes”, choć można również zgłosić się z problemem tego typu na zwykły warsztat ustawień systemowych.”
Ewa Renata Cyzman-Bany

Możliwe jest uczestnictwo jako obserwator, dla tych, którzy chcą poznać metodę Ustawień, doświadczyć stania w roli reprezentanta członków rodzin osób ustawiających i dla tych, którzy nie czują jeszcze gotowości by zdecydować się na Ustawienie własne. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, obowiązują zadatki.

Koszt uczestnictwa:
Warszawa: 300 zł pełne ustawienie/cały warsztat jednodniowy lub dwudniowy, 120 zł obserwator/1 dzień warsztatu (2 dni warsztatu 180 zł). Gdańsk, Gdynia, Zielona Góra: 330 zł pełne ustawienie/cały warsztat jednodniowy lub dwudniowy, 135 zł obserwator/1 dzień warsztatu (2 dni warsztatu 180 zł).

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946II. Warsztat "Twórczość, działanie i spełnienie" w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
11-15 sierpnia 2011

„Intensywny warsztat ustawień systemowych poświęcony temu, co w nas twórcze oraz wszelkim aspektom związanym ze skutecznym działaniem: od pomysłu - przez twórczą realizację talentów, planów, aż do wdrożenia i spełnienia.

Warsztat dla każdego, kto chce się spotkać z tą częścią siebie samego, dotrzeć do tego, co go blokuje wewnętrznie i zewnętrznie, nie pozwala rozwijać się i wzrastać oraz spełniać w działaniu. Szczególnie cenny dla ludzi, w życiu których ważny jest proces twórczy (ale nie tylko dla nich).

Będę prowadziła ustawienia dla każdego z uczestników (po parę), prace w wizualizacji, medytacje. Każdy będzie miał okazję do poszukiwania własnych ścieżek, odblokowywania talentów oraz zdolności do działania i spełnienia na wszelkich poziomach - mentalnym, emocjonalnym, umysłowym i fizycznym.

Zaczynamy 11.08 (czwartek) od 11:00, w kolejne dni pracujemy od 9:00 do wieczora, w trzech sesjach z przerwą obiadową, 15.08 pracujemy bez przerwy obiadowej i kończymy o 17-tej.

Część warsztatu będzie poświęcona działaniu "tymi rękami". Będziemy malować i nie tylko... Każdy wracając zabierze z Kazimierza ze sobą jakieś swoje dzieło, w tym - model własnego systemu rodzinnego.

Tę część zajęć poprowadzi Marta Rozwadowska, która malarstwo ma we krwi (po Dziadku) i sama od lat maluje oraz ima się innych "ręcznych" aktywności.” Ewa Renata Cyzman - Bany

„Zapraszam Was na podróż w świat barw, będziemy malować i wykonywać własne rękodzieła, nie trzeba przy tym wykazywać żadnych zdolności plastycznych, to nasza Dusza będzie przewodnikiem i poprowadzi pędzel oraz inne przybory.” Marta Rozwadowska „Prosimy o zabranie specjalnych ubrań na tę część zajęć (wygodnych i do odżałowania). Z dodatkowych atrakcji: Specjalnie na moje zaproszenie gotować dla nas będą – Magda i Darek Mól. Magda jest utalentowaną i dobrze wykształconą specjalistką od kuchni według pięciu przemian, nadto astrologii chińskiej BaZi oraz Feng Shui, Darek - jest pisarzem i dziennikarzem. Każdy, kto zechce im towarzyszyć przy przygotowywaniu posiłków będzie miał okazję do korzystania z ich wiedzy innymi (poza przewodem pokarmowym) kanałami.

Z atrakcji niezawinionych - dwie noce spadających gwiazd dla "wschodzących gwiazd". Jeśli pogoda nam dopisze (bezchmurne niebo) - będzie co oglądać.  Będziemy mieszkać w domu na wzgórzu, który cały będzie do naszej dyspozycji (wraz z "patelnią w

idokową"). Noclegi w pokojach paroosobowych, w warunkach sprzyjających integracji.

Koszt całości - 1650 zł. Noclegi i wyżywienie wliczone są w koszt warsztatu, dojazd na własną rękę. Czekamy na informacje od osób, które będą jechać samochodem i zechcą wziąć ze sobą kogoś z niezmotoryzowanych uczestników. Liczba miejsc baaardzo ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).„
Ewa Renata Cyzman – Bany

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946
III. Intensywny warsztat Ustawień Systemowych „Kobiece i męskie” poświęcony pracy nad własną płciowością i jej źródłami
28-31 lipca 2011, Warszawa

Warsztat odbędzie się na ul.Lewandów 70a.
Koszt 600 zł.
W przypadku małej grupy chętnych warsztat odbędzie się tylko w sobotę i niedzielę (koszt 420 zł).

ZAPISY i INFORMACJE:
Marta Rozwadowska martarozwadowska@o2.pl 605 746 946
IV. Warsztat związkowy dla par i singli "W Poszukiwaniu Miłości"
27 września – 2 października 2011, Nowe Kawkowo

Dużo o miłości, o tym od czego zależy, spotkania z przeszłością, otwieranie się na przyszłość. Będziemy pracować z kobiecym i męskim, seksualnością, uwikłaniami karmicznymi i dookreślaniem własnych kompetencji i granic. Uczestnicy będą też mieli możliwość pracy z problemami swoich dzieci (z chorobami włącznie), własnym macierzyństwem i ojcostwem oraz związkami z Rodzicami. Do pracy nad relacją pary Ewa nie potrzebuje obecności obojga, tak, że nie musicie ciągnąć na siłę na warsztat partnera zapierającego się zadnimi łapami. Można pracować z połówką pary a jakikolwiek przymus w tych sprawach nie ma sensu.

Poza klasycznymi Ustawieniami będą medytacje, prace systemowe w wizualizacji oraz wykłady. Będziemy docierać do przyczyn problemów zmieniając skrypty, rozwiązując traumy i usuwając przeszkody na drodze do miłości. Damy też miejsce na omówienie oraz rozwiązanie problemów relacyjnych związków istniejących i byłych. Szczególnie polecamy "mężczyznom po przejściach i kobietom z przeszłością", którzy w kolejnym związku próbują ułożyć sobie życie oraz singlom mniej lub bardziej uporczywym.

Bardzo cenne i uzdrawiające doświadczenie dla osób, które są w trakcie rozwodu (zwłaszcza jeśli mają dzieci z tego związku) oraz dla tych, którzy próbują się zejść po kryzysach.

CENA: 900 zł plus koszty pobytu i wyżywienia.
Dla par zniżka 10%, w sumie płacą 1620 zł plus koszty pobytu i wyżywienia.
OSOBY i PARY, KTÓRE ZGŁOSZĄ SIĘ I ZAPŁACĄ DO 30 SIERPNIA: 10 % ZNIŻKI.V. Ustawienia Systemowe Berta Hellingera

to stworzona przez Berta Hellingera metoda pracy nad relacjami z innymi ludźmi (a zwłaszcza Rodziną), własnym rozwojem, związkami, motywacjami i konfliktami wewnętrznymi - pozwalająca szybko dotrzeć do przyczyn uwikłań.

Wiele pytań typu: "dlaczego zawsze tak mi się przydarza?" znajduje w Ustawieniach Rodzinnych swoją odpowiedź. Przejęte poczucia winy, uczucia i losy ("przez całe życie towarzyszy mi smutek", "pieniądze mnie parzą", "kobiety w mojej Rodzinie chorują na raka") są związane z naszą głęboką, choć najczęściej - nieuświadomioną miłością do naszej Rodziny. Ustawienia pokazują te energetyczne, podświadome powiązania dając możliwość załatwienia wielu spraw, które do tej pory uważaliśmy za stracone. Bert Hellinger po kilkudziesięciu latach doświadczeń stworzył metodę psychoterapii, zwaną Konstelacjami lub Ustawieniami Rodzinnymi, zdobywającą teraz Europę i świat, której istotą jest terapeutyczny wpływ Prawdy na człowieka. Dotarcie do tej Prawdy umożliwia Klientowi tzw. "wiedzące pole" - fenomen, którego Hellinger nawet nie stara się tłumaczyć. W "wiedzącym polu" ujawniają swoje oblicze relacje Klienta z ważnymi dla niego osobami, siły i sprawy niezałatwione, których stał się "zakładnikiem".

Co istotne - Hellinger udowadnia, że nasze losy kształtują wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości naszej Rodziny a sprawy niezałatwione dziedziczymy po przodkach tak, jak np.: kolor oczu.

W trakcie warsztatu różne nieuświadomione do tej pory motywy działania Klienta, jego charakterystycznych zachowań, klęsk życiowych, przyczyny poważnych chorób stają przed nim twarzą w twarz i to w zupełności wystarcza, bowiem Prawda poznana i okazana jest nam życzliwa, uwalnia nasze siły, przywraca godność i daje wpływ na sytuację w takim zakresie, w jakim jest to faktycznie możliwe.

Wiedzące Pole

To fenomen polegający na pozaświadomym dostępie obcych dla Klienta ludzi do prawdziwych uczuć i wiedzy reprezentowanych przez nich członków Rodziny Klienta. W czasie Ustawienia wybieramy spośród uczestników warsztatów Reprezentantów dla poszczególnych członków Rodziny Klienta oraz jego samego, tworząc w ten sposób przestrzenną mapę Rodziny (co jednocześnie stanowi mapę wewnętrznych konfliktów Klienta). Po ustawieniu Reprezentantów "mapa" zaczyna żyć i widać wyraźnie, że Reprezentanci stają się odbiornikami energii systemu rodzinnego Klienta uzyskując dostęp do uczuć reprezentowanych przez siebie ludzi. Energię systemu rodzinnego Hellinger nazywa "Duszą Rodziny". Rola Reprezentantów jest wobec niej służebna. W czasie Ustawienia Rzeczywistość ma wpływ na "mapę" a "mapa" na Rzeczywistość. Problemy manifestujące się w Ustawieniu ("mapie") i w nim rozwiązane dają potężny impuls w kierunku Rzeczywistości wdrażający zmiany, co przekłada się bezpośrednio na uzdrowienie relacji ciała. Zmieniają się Losy.

Literatura w języku polskim:

Bert Hellinger:

 • Rzeczy sedno. 66 terapii krótkoterminowych, przekład Zenon Mazurczak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2007
 • Porządki miłości, czyli być sobą i żyć swoim życiem, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Listy terapeutyczne, znaleźć to, co działa, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2004
 • Miłość szczęśliwa. Terapia par Berta Hellingera red. Johannes Neuhauser, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Dlaczego właśnie ja? Brzemię losu w chorobie nowotworowej. Warsztat dla chorych, bliskich i terapeutów, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska & Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2004
 • Daj i rząd dusz: Religia- psychoterapia- duszpasterstwo , przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Kos, Katowice 2006
 • O życiu. Sentencje, powiastki, słowa mocy i medytacje, przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Sumienie miał czyste. Wykłady i opowieści, przełożył Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2006
 • Miłość nad przepaścią. Ustawienia rodzinne z pacjentami chorymi na psychozę, Wydawnictwo Susum, Wrocław 2006
 • Praca nad rodziną. Metoda Berta Hellingera,Bert Hellinger, Gabriel ten Hovel przekład Aleksandra Ubertowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002
 • Porządki pomagania , przekład Barbara Wyczesany, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, Warszawa 2008
 • Odchodzimy spełnieni. O miłości i śmierci. Przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2009
 • Szczęście, które pozostaje. Jak udają się związki. Przekład Zenon Mazurczak, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2009
 • Podwójne spełnienie. Sukces w życiu i w zawodzie, przekład Anna Choińska, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2010
 • Miłość Ducha. Czym jest i jak osiągnąć spełnienie, przekład Anna Choińska, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010
 • Wielki konflikt. Od uwikłań rodzinnych do nierozwiązanych konfliktów między narodami, przekład Ewa Urbańska, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010

Inni autorzy:

 • Thomas Schaffer Dlaczego dusza choruje i co ją uzdrawia. Terapia rodzinna Berta Hellingera przekład Halina Weiger, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2002 Tą literaturę Ewa Renata Cyzman-Bany poleca tym, którzy chcą poznać podstawy terapii Berta Hellingera.
 • Thomas Schaffer Gdy ciało daje znak. Ustawienia rodzinne drogą wyjścia z choroby, Wydawnictwo Susum, Wrocław 2006
 • Otto Brink Otwartość sprzymierzeńcem miłości. Rozmowy we dwoje i ustawienia rodzinne, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2005
 • Otto Brink Partnerskie reguły gry. Terapia systemowa według Berta Hellingera, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2004
 • Berthold Ulsamer "Bez korzeni nie ma skrzydeł. Terapia systemowa według Berta Hellingera, przekład Joanna Diduszko- Kuśmirska, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2003
 • Berthold Ulsamer Reguły gry w związku, Studio Astropsychologii 2008
 • Berthold Ulsamer Techniki Ustawiania Rodzin, Studio Astropsychologii 2008
 • Gabriele i Ber Berthold Ulsamer Zasady życia w rodzinie, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003
 • Aleksandra Szewczyk Czerpiąc ze źródła,Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, Lublin 2002
 • Daan van Kampenhout Uzdrowienie przychodzi z zewnątrz. Szamanizm a ustawienia rodzinne, Wydawnictwo Kos, Katowice 2006
 • Ilse Kutschera Co się ze mną dzieje? Symptomy chorobowe a ustawienia rodzinne, Wydawnictwo Sursum, Wrocław 2006
 • Gunthard Weber (red.) Terapia systemowa Berta Hellingera przekład Barbara Romero, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004
 • Jan Jacob Stam Ustawienia Systemowe w biznesie i organizacjach, przekład Barbara Jarzębska-Ziewic, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010
 • Ks. Aleksander Posacki SJ Psychologia i New Age, Fenomen-Wydawnictwo Arka Noego, Gdańsk 2007
 • John L. Payne Obecność Duszy. Transformacja życia przez świadomość duszy, przekład Maria Stec, Wydawnictwo Biblioteka Nowej Ziemi, Kraków 2010

Nagrania VHS I DVD:

 • "Zaufać duszy. Filozofia i sztuka ustawień rodzinnych. Warsztat w Warszawie 19-21.09.2003, ISI Ewa Foley, Warszawa 2004, 5 kaset VHS, 11,5 h
 • "Jak żyć i wzrastać w miłości" Warsztat dla par 20-21.11.2004, ISI Ewa Foley 2006, 3 płyty DVD
 • „Kurs Mistrzowski Berta Hellingera” Warsztat w Krakowie w 2006 roku, Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej z Krakowa, 8 płyt DVD


VI. Ewa Renata Cyzman-Bany

"Od 1984 roku rozpoczęłam współpracę z Markiem Kotańskim i zajęłam się leczeniem narkomanów. Przez trzy lata prowadziłam ośrodek MONAR-u w Ostrołęce, którego pacjentami byli narkomani w wieku od 15-tu do 21 lat.

W tych latach byłam członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia "MONAR", członkiem Wojewódzkiego Zespołu d.s. Przeciwdziałania Patologii Społecznej w Ostrołęce, prowadziłam szkolenia dla nauczycieli, psychologów, radnych miejskich, wolontariuszy i kleryków. Występowałam też w sądach broniąc pacjentów oraz bywałam kuratorem społecznym podopiecznych.

Przez kolejne 4 lata pracowałam w słynnym w owych czasach a prowadzonym przez Marka Licińskiego ośrodku terapii systemowej "Saska Kępa" w Warszawie. Klientami ośrodka byli głównie pacjenci psychiatryczni, choć nie brakowało też rodzin w kryzysach życiowych. Mnogość doświadczeń wielka (w terapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i środowiskowej). Między innymi i takie doświadczenie, jak prowadzenie dwutygodniowego spływu kajakowego dla kilkunastu psychiatrycznych pacjentów, bez psychotropów za to z dwiema wolontariuszkami do pomocy. Jest co wspominać.

Przez siedem lat na podstawie umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - zajmowałam się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

Byłam licencjonowanym doradcą podatkowym. Mam w tej dziedzinie kilkunastoletnie doświadczenie. Zakładałam i ustawiałam organizacyjnie oraz podatkowo (w potocznym tych słów znaczeniu) setki firm, m.in. przeprowadzałam przekształcenia własnościowe, negocjowałam, reprezentowałam firmy w sporach, reanimowałam bankrutów, byłam też zarządcą i specjalistą od spraw nie-do-załatwienia.

Od ośmiu lat zajmuję się Ustawieniami Systemowymi (zwanymi także konstelacjami rodzinnymi). Prowadzę warsztaty Ustawień rodzinnych i organizacyjnych oraz ustawienia indywidualne metodą Berta Hellingera. Szkolę też innych w tym zakresie. Prowadzę superwizje dla psychologów, terapeutów, lekarzy, nauczycieli i pracowników socjalnych. Ponadto prowadzę seminaria i wykłady. W moim zderzeniu z Ustawieniami najwięcej mam do zawdzięczenia samemu Bertowi (któremu zawsze się kłaniam). Brałam udział w prowadzonych przez Niego warsztatach i wszystkich polskich superwizjach oraz krakowskim kursie mistrzowskim. Ponadto brałam udział w warsztatach innych wielkich w tej metodzie: Otto Brinka, Marii Senftleben-Gudrich, Victorii Schnabel, Jacoba Schneidera, Sieglindy Schneider, Gerharda Walpera, Joy Mane, Ilsy Kutschery oraz Polaków z Polski i z importu, których tu z nazwiska nie wymienię.

Prowadząc warsztat Ustawień Systemowych czuję się na właściwym miejscu. Za tym co robię stoję całą sobą. To co ma znaczenie w tej pracy i z czego czerpię - jest głęboko osobiste. Pracuję spokojnie, z dużą uwagą i życzliwością. Z szacunkiem do Klienta, jego Systemu i Sił, które tym rządzą.

Dla tych, dla których ta informacja jest ważna dodaję, że nie jestem psychologiem. Zawód wyuczony i wykonywany - "mądra baba".

Ewa Renata Cyzman-Bany


Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych i Edukacyjnych
„U ŹRÓDŁA”

00-735 Warszawa, ul. Iwicka 40 m. 29 (adres tylko do korespondencji)
Konto: Bank Millennium S.A. 00- 924 Warszawa ul.Kopernika 36
48 1160 2202 0000 0000 4553 3680