PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ FIO”


 

                                              

 

KAMPANIA SPOŁECZNA „UMIERAĆ PO LUDZKU”

I.                  PROJEKT „UMIERAĆ PO LUDZKU – PROMOWANIE IDEI GODNEJ ŚMIERCI ORAZ SOLIDARNOŚCI Z UMIERAJĄCYMI, ICH RODZINAMI I OSOBAMI W ŻAŁOBIE”

WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ  MINISTERSTWO POLITYKI SPOŁECZNEJ W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH

Stowarzyszenie „U Źródła” -  pomysłodawca i wykonawca projektu „Umierać po ludzku” – promowanie idei godnej śmierci oraz solidarności z umierającymi, ich rodzinami oraz osobami w żałobie”, zaprasza do udziału osoby, którym bliski jest temat umierania i które gotowe są podjąć temat śmierci w sferze publicznej i promować ideę godnej śmierci.

Warunkiem uczestnictwa w czteromiesięcznym, bezpłatnym programie jest wypełnienie ankiety weryfikacyjnej (umieszczonej poniżej tekstu, do wglądu na stronie stowarzyszenia www.u-zrodla.pl lub wydrukowanej), przesłanie jej do siedziby Stowarzyszenia (lub odesłanie na adres info@u-zrodla.pl)  i wstępna rozmowa kwalifikacyjna.  Zgłoszenia przyjmowane są do 30.IX.2005

Kontakt: info@u-zrodla.pl www.u-zrodla.pl

Maja Wołosiewicz 0606 994 366, Aleksandra Socha 0607 301 477

 

ankieta weryfikacyjna>>>

Projekt obejmuje :

 Cykl czterech 2-dniowych warsztatów przygotowujących liderów społeczności lokalnych do promowania idei godnej śmierci oraz wspierania solidarności społecznej z umierającymi i ich rodzinami. Zakres merytoryczny obejmuje min. następujące tematy i problemy: przeżywanie żałoby i wyrażanie emocji po stracie bliskiej osoby jako wydarzenie pogłębiające więzi międzyludzkie, rodzinne i międzypokoleniowe; fizjologia procesu umierania; nastawienie do śmierci w naszej kulturze, sens i cel zmiany tego nastawienia; motyw śmierci w innych kulturach; rola rodziny, bliskich osób, społeczności  oraz  priorytetów życiowych  w perspektywie  bliskiej śmierci; próba oswojenia lęku przed śmiercią.

Warsztaty odbędą się w pensjonacie  Kawkowo - Polana na Mazurach, 20 km od Olsztyna. Dojazd uczestników na własny koszt (finansowanie obejmuje tylko cenę samego warsztatu,  nocleg i wyżywienie).

Prowadzący:

Wojciech Eichelberger - psycholog, autor cyklu wykładów „Życie i umieranie”, gospodarz programu telewizyjnego”. ”Rozmowy o życiu i umieraniu” emitowanego od maja 2005 w nowym kanale kulturalnym telewizji publicznej).

Anna Dodziuk - psycholog, autorka książek m.in.: „Nie bać się śmierci”, „Żal po stracie czyli o przeżywaniu żałoby ” i artykułów w prasie ogólnopolskiej na ten temat,

Maja Wołosiewicz - twórczyni  autorskiego rocznego programu „Umierać po ludzku”, prowadząca warszawską roczną grupę „Umierać po ludzku” od  2004,  wykładowczyni cyklu autorskich wykładów w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego na Podyplomowym Studium Terapii i Treningu Grupowego 1999-2002).

Terminy zajęć:

 

8 - 9. X.          W. Eichelberger „Śmierć,  życie , przemijanie” cz. I

                        M. Wołosiewicz  „Umierać po ludzku” cz. I

 

22 -23. X        W. Eichelberger „Śmierć,  życie , przemijanie” cz. II

                        M. Wołosiewicz  „Umierać po ludzku” cz. II

 

5 – 6 . XI         A. Dodziuk „Nie bać się śmierci”

 

10 -11. XII      M. Wołosiewicz  „Umierać po ludzku” cz. III

 Cykl czterech otwartych wykładów dla osób zainteresowanych idą godnej śmierci i solidarności  z osobami umierającymi i przeżywającymi żałobę. Słuchacze wykładów mają możliwość aktywnego uczestnictwa poprzez zadawanie pytań i dyskusję.

Zakres merytoryczny obejmuje m.in.: aspekt filozoficzny, teologiczny i psychologiczny zjawiska śmierci; obrzędowość i rytuały związane ze śmiercią; aspekt antropologiczno-społeczny; postawy lekarzy wobec umierania i śmierci;  zasady i cele opieki paliatywnej.

Cele projektu i kampanii „Umierać po ludzku”:

  • Zmiana powszechnego stereotypu myślenia na temat śmierci i umierania, strachu przed przemijaniem i starością oraz przełamania tabu obowiązującego w naszej kulturze.
  • Przywrócenie godności pojęciu śmierci i samemu procesowi umierania.
  • Dialog społeczny na temat umierania i śmierci.
  • Postrzegania śmierci jako normalnego zjawiska biologiczno- społeczno – kulturowego.
  • Przywrócenie szacunku dla osób starszych, niedołężnych i chorych.
  • Zbudowanie środowisk lokalnych otwartych na problemy osób umierających i ich rodzin oraz solidarnych z nimi.
  • Wsparcie merytoryczne liderów społeczności lokalnych aktywnie promujących ideę godnej śmierci.
  • Dostarczenie internetowej bazy fachowych i praktycznych informacji dla osób towarzyszących umierającym i dotkniętym żałobą.
  • Doświadczenia śmierci jako wydarzenia, które integruje, a nie dzieli społeczności lokalne (bez względu na przekonania religijne).

II. WARSZTATY  ORGANIZOWANE PRZEZ STOWARZYSZENIE

 „U ŹRÓDŁA” W RAMACH KAMPANII „UMIERAĆ PO LUDZKU”

 Spotkania grupy „Umierać po ludzku”, prowadzi Maja Wołosiewicz

Spotykamy się raz w miesiącu, aby wspólnie przyjrzeć się naszym lękom  i obawom dotyczącym starości, przemijania, umierania i samej śmierci. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Nie jesteśmy klasyczną grupą wsparcia, ale każdy ma przestrzeń na opowiedzenie swojej historii. Pracujemy według programu książki Stephana Levina „Gdybyś miał przed sobą rok życia” i angielskiego „The Natural Death Handbook”. Proponujemy dwie grupy -  początkującą i zaawansowaną. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w środy godz. 18.00- 21.00.

Warsztat  „Śmierć,  życie , przemijanie”, prowadzi Wojciech Eichelberger (styczeń 2006)

Celem warsztatu będzie możliwość przepracowania własnych lęków, urazów i obaw związanych z procesem umierania i śmiercią ( a co za tym idzie z lękiem przed życiem) oraz  umiejętność rozmawiania o śmierci. Poruszone będą także takie zagadnienia jak nastawienie do śmierci w naszej kulturze i celowość zmiany tego nastawienia.

Warsztat „Nie bać się śmierci””, prowadzi Anna Dodziuk (grudzień 2005)

Celem warsztatu jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań – Dlaczego warto zajmować się lękiem przed śmiercią? Dlaczego tak trudno rozmawiać o śmierci? Czy można wewnętrznie przygotować się do śmierci? Wyuczone unikanie tego tematu, wierność i poczucie winy wobec zmarłych, nieprzepracowany żal po stracie. Osobiste i rodzinne wzorce śmierci  - ich podobieństwo pod względem wieku i przyczyny; czy można zaprzestać powielania tych wzorców?

Cykl seminariów hellingerowskich dotyczących śmierci i  umierania, prowadzi:  Ewa Cyzman

Proponujemy dwie grupy – dla pielęgniarek i pracowników hospicjów oraz otwartą dla wszystkich zainteresowanych. Zaczynamy w listopadzie 2005.