AKTUALNOŚCI:

Wesołych Świąt
grudzień 2007
KOBIECY WARSZTAT OPARTY NA MĄDROŚCI INKÓW SZAMAŃSKI WARSZTAT KOBIECY
1-2 grudnia 2007
Joanna Rus zaprasza na dwudniowy workshop dla kobiet.
Ukończyłam program treningowy Healing the Light Body School prowadzony przez The Four Winds Society, z siedzibą w USA, założone przez psychologa i dr antropologii Alberta Villoldo (na zdjęciu). Odebrałam również wykształcenie u najstarszej żyjącej szamanki z Peru, Donii Marii (na zdjęciu), szamana Dona Umberto, oraz LuzClary, szamanki z Chile. Otrzymałam dziewięć inicjacji szamańskich, w tym dwie najwyższe od Prezydenta Indian Quero (Inków), szamana Dona Francisca Chura.
Nauczę Was technik używanych i sprawdzonych od 5 tysiecy lat, które potem będziecie mogły stosować w swoim życiu, jak również pomagać najbliższym. Powędrujemy wspólnie do pięciu komnat, gdzie będziecie miały możliwość spotkać Wasze zwierzę mocy oraz skontaktowac się częścią duszy, która odeszła. Będziemy pracować w naturze „malując” sand painting, czyli indianską mandalę oraz ćwiczyć techniki podwyzszania stanu świadomości oraz widzenia. Każda z Was otrzyma również inicjację ochronną „Wstęgi Mocy”.

SZAMAŃSKI WARSZTAT KOBIECY
PROWADZI: JOANNA RUS
CENA: 270 zł
KONTAKT: Joanna Eichelberger, 0 601168977, eichelberger@u-zrodla.pl


STOWARZYSZNIE „U ŹRÓDŁA” oraz OŚRODEK „MUZYKA DUSZY” zapraszają na cykl

TRADYCJA - ZABAWA - TERAPIA

/c i a s t o t o t e r a p i a/

Zajęcia dla dorosłych, dla rodziców z dziećmi, dla osób z wyobraźnią i zamiłowaniem do tworzenia, pieczenia i zabawy, dla miłośników tradycji, a także dla osób, którzy mogą włączyć tę ciekawą formę terapii do własnej pracy (pedagodzy, terapeuci)..

.

Jak długi i szeroki świat, jak długo żyją ludzie na tej Ziemi, zarówno powszedniego jak i świątecznego dnia pojawia się jakiś rodzaj chleba, który nie tylko zaspakaja głód ale również zaspakaja nasze zmysły, poczucie piękna, przynależność do tradycji, daje satysfakcję z wykonanego dzieła. Dążenie człowieka do realizowania się w twórczym działaniu i zostawienie swojego niepowtarzalnego rezultatu było i jest naturalną potrzebą wszystkich pokoleń.
Wiele śladów takiej twórczości sprzed wieków możemy oglądać jeszcze dzisiaj; piękne kształty ceramicznych naczyń pełnych ozdobnych wzorów, haftowane stroje, biżuteria, ceramiczne kafle do pieców i podłóg, rzeźbione okiennice i drzwi. Sztuka sakralna, ludowa, narodowa - to obraz pracy ludzkich rąk, wizji i potrzeby piękna w codzienności i od święta.
Woda i mąka mogła być podstawą wyżywienia i jednocześnie surowcem do tworzenia szczególnych dzieł, które uświetniały i wzbogacały wiele ceremonii rodzinnych, regionalnych czy religijnych. Do dziasiaj pojawiają się na weselach w Polsce korowaje, na Nowy Rok - byśki i nowe latka, na Zwiastowanie NMP - bocianie łapy i brony, bożonarodzeniowe świąteczne pierniki z oleodrukami, wielkanocne koszyczki z ciasta, znaki solarne i wiele innych form z ciasta drożdżowego, razowego, kruchego, martwego ozdabiają nasze stoły z różnych okazji i są dowodem kontynuacji polskich tradycji, potrzeby tworzenia czegoś niepowtarzalnego, indywidualnego, czegoś co jest również częścią narodowej kultury.
ZAPRASZAM na naukę robienia CIASTA OBRZĘDOWEGO - twórcze zajęcia integrujące młodszych i starszych, byśmy włączyli się do kulturowej wspólnoty i coś w kreatywnym, wspólnym działaniu wykonali, upiekli i mogli wzajemnie inspirować się, uczyć, podziwiać.

NAJBLIŻSZE TERMINY SPOTKAŃ

13 GRUDNIA 2007, W GODZ. 18.00 - 20.00/Warszawa

Łucja (łac.: Lucia, świetlista, niosąca światło, od słowa lux (światło),

WIEŃCE ŚWIATŁA

- tworzenie ciekawych form ciasta obrzędowego („odwrócona tęcza”, stajenki z gwiazdami). W polskiej tradycji ludowej i w wierzeniach wielu krajów europejskich dzień św. Łucji oraz jego wigilia uważane były za okres szczególnego działania złych mocy, a zwłaszcza szkodzących bydłu czarownic, co wiązało się prawdopodobnie z przypadającą wtedy porą wspomnianego już słonecznego przesilenia. Gospodarze pilnowali więc swoich zagród, szczególnie zaś pomieszczeń dla krów, znacząc wrota znakiem krzyża rysowanym święconą kredą. Modlono się też do św. Łucji, by niebieską jasnością odpędziła siły ciemności od ludzkich siedzib. W polskich wsiach od uroczystości św. Łucji rozpoczynano, trwające do Bożego Narodzenia, przepowiadanie pogody, wróżby urodzaju i zamążpójścia. Uciekały się też do niej, zgodnie z dawną tradycją, panny na wydaniu, prosząc o dobrego męża i szczęśliwe pożycie w małżeńskim stadle. Polskie przysłowia ludowe związane z osobą św. Łucji mówią o świetle, o przełamaniu dominacji ciemności nad światłem. 13 grudnia „święta Łucja dni przerzuca”, „Od Łucyi dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy”.
Dzień przynoszącej światło Świętej Łucji, 13 grudnia szczególnie świętuje się w Szwecji. Tego dnia przed świtem Św. Łucja wkracza do domów z płonącą koroną na głowie i orszakiem niosącym świece w dłoniach. Jej orszak to dziewczęta ubrane na biało (tärnor) i chłopcy z gwiazdami na czapkach (stjärngossar). Przy świetle świec i śpiewach oznajmiają, że zimowe dni będą odtąd coraz dłuższe i jaśniejsze, że minęła już najciemniejsza pora roku. Jak każde święto tradycyjne są poczęstunki skłądające się z tradycyjnych szwedzkich smakołyków: lussekatter (słodkich bułeczek), pepparkakor (pierników) i grzanego wina -glögg. W ten sposób zaczyna się przedsmak Bożego Narodzenia.
Cena dwugodzinnego spotkania: 30 zł

28 GRUDNIA 2007, w godz. 17.30 - 19.30/Warszawa

NOWE LATKA - tworzenie symboli pomyślności i dostatku na Nowy Rok.

Będą to byśki (kuriowskie i warmińskie), czyli figurki zwierząt stawiane przed laty na okapie kuchennym dla zapewnienia pomyślności i dostatku w gospodarstwie (Kurpie, Warmia, Mazury, Podlasie). Inną formą ciasta obrzędowego, którą poznamy będą Nowe latka wieszane przy świętych obrazach.
Cena dwugodzinnego spotkania: 30 zł

Zajęcia poprowadzi: JOANNA ZWOLEŃSKA,

Pedagog, kinezjolog, choreoterapeuta, autorka projektu ciastoterapia

INFORMACJE I ZAPISY:

Barbara Zieleńska
www.muzykaduszy.pl
zielenskab@op.pl
0 661 591 639

Warsztaty i Sylwester z jogą i astrologią
27.XII - 1.I.2008

Zapraszamy do spędzenia Sylwestra i tych kilku najważniejszych dni w roku w przepięknym miejscu na Mazurach na warsztatach jogi i astrologii. Zapewnimy wypoczynek dla ducha i ciała, intensywną regenerację po roku trudów, doenergetyzowanie się oraz przywitanie Nowego Roku przy ogniu, w magicznym kamiennym kręgu.
Joga - pozwoli rozwinąć wewnętrzny spokój i harmonię, zadba o ciało, dostarczając jednocześnie dużo energii, entuzjazmu i radości. Astrologia pozwoli podsumować stary Rok i poznać wyzwania Nowego. Wsparciem dla zdrowia i energii będzie też wzmacniająca kuchnia wegetariańska, a dla ciała - masaże i sauna.WARSZTAT Z SYBERYJSKĄ SZAMANKĄ
18-20 stycznia 2008

prowadzi: LUDMIŁA KARAOL OYUN

„Jeżeli chciałbyś poznać osobiście nieprzeciętną osobę, otrzeć się o świat duchów, zobaczyć kim tak naprawdę jest szamanka, zapoznać się z tajnikami rytuałów szamańskich -przyjedź na spotkanie – warsztat z Ludmiłą Karaol Ovun z Tuwy”.

PROGRAM:

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z rytuałami tuwińskich szamanów oraz dowiedzą się :

  • o centrach leczniczych i świętych miejscach w Tuvie;
  • o rytuałach święcenia źródła, rytuałach czczących słońce, niebo , ogień, drzewa, ovaa , kamienie;
  • o rytuałach oczyszczania domu, mieszkania;
  • o duchach pomocnikach , atrybutach szamańskich;
  • o sposobach leczenia rytualnego;
  • o rytuałach pogrzebowych dnia 7- go i 49- go;
  • posłuchają tradycyjnego rytualnego śpiewu algysh;
  • nauczą się chuvaanak - wróżenia, stawiania horoskopu z 41 kamieni a także kości ( kazyk) wg. tuwińskiej astrologii;
  • wykonają figurki eerenů - ducha pomocnika, które zostaną ożywione przez Ludmiłę.

Częścią warsztatów będzie tuwiński rytuał zapewniający zdrowie i powodzenie we wszystkich dziedzinach życia. Także rytuał pomagający uświadomić sobie ukryte możliwości i swój energetyczny potencjał. Będą możliwe również konsultacje indywidualne

Warsztat wyjazdowy: Nowe Kawkowo www.tuiteraz.eu

WARSZTATY DRAMY
21 stycznia 2008

PROWADZI: MARGO BORATYNSKA

Program obejmuje 12 spotkań przez 3 miesiące (stycznia 2008- kwietnia 2008). Warsztaty odbywają się raz w tygodniu, w czwartki. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 stycznia, wstęp wynosi 60 zł, ul. Bieniewicka 32, godz. 18-21. Zgłoszenia: do końca stycznia.

O warsztacie:

Warsztaty te umożliwiają zaprzyjaźnianie się z najcudowniejszym instrumentem - własnym ciałem, samym sobą, z wyobraźnią i twórczym działaniem. Praca nad ciałem i głosem pozwala rozpoznawać to, co nieświadome - utajone możliwości wyrażania siebie. Prowadzi do samopoznania. Każdy, kto ma ochotę, może wcielić się w rolę aktora-odkrywcy uczestniczącego w procesie poznawczym na „scenie życia”.

Przykłady niektórych ćwiczeń:
- praca nad ciałem i głosem
- techniki relaksacyjne i energetyzujące jako sposoby pokonywania stresu (tzw. tremy)
- ćwiczenia transformacji energii fizycznej na energię duchową
- ćwiczenia mowy ciała - gest psychologiczny
- praca z maskami
- realizacja marzeń i przerażeń - elementy dramy snów

KONTAKT: magda.michalowska@u-zrodla.pl Magdalena Michałowska
0 668 663 635 (od 17:00-20:00)

KURS INSTRUKTORSKI TAŃCÓW W KRĘGU
31.I - 3.II.2008
Zapraszamy do udziału w kursie instruktorskim TAŃCÓW W KRĘGU (Circle Dance). Tańce w kręgu zostały zebrane i opracowane przez niemieckiego baletmistrza Bernharda Wosiena. Są to najczęściej tańce ludowe. Pochodzą z różnych regionów świata, m.in. z Bałkanów, Grecji, Armenii, Izraela, Rosji, Francji, Szkocji, Irlandii, z Wysp Kanaryjskich, Z Ameryki Południowej. Oddzielną grupę stanowią tańce relaksacyjne i współczesne układy choreograficzne, w których wykorzystano krąg. Od kilkunastu lat są chętnie tańczone przez grupy formalne i nieformalne na całym świecie. Bycie w grupie, prosty, naturalny ruch, różnorodność melodii i rytmów łączy radość życia z wrażliwością i zrozumieniem - siebie i innych, dlatego są bardzo użyteczną formą terapii tańcem.

WIĘCEJ INFORMACJI O USTAWIENIACH HELLINGEROWSKICH ORAZ PROWADZĄCEJ EWIE CYZMAN ZNAJDZIECIE NA STRONIE WWW.U-ZRODLA.PL

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych i Edukacyjnych
"U ŹRÓDŁA"
00-735 Warszawa, ul. Iwicka 40 m. 29 (adres tylko do korespondencji)
Konto: Bank Millennium S.A. 00- 924 Warszawa ul.Kopernika 36
48 1160 2202 0000 0000 45533680